ĆWICZENIA ODDECHOWE

Na rozwój mowy dziecka bardzo duży wpływ ma właściwe oddychanie. Proponowane zabawy oddechowe uczą prawidłowego toru oddechowego, kształtują nawyk oddychania przez nos. Ukierunkowane są na pogłebienie oddechu, wydłużenie fazy wydechowej, utrwalenie oddychania brzusznego i ćwiczenie przepony.

   

 Drogi rodzicu wykonując ćwiczenia wraz z dzieckiem, pamiętaj, aby wdychać powietrze przez nos, a wydychać ustami. Każde ćwiczenie powtarzaj z dzieckiem kilkakrotnie. 

 

GORĄCA ZUPA – złóż dłonie razem, tworząc kształt miseczki, a następnie dmuchnij na „gorącą zupę” ciągłym strumieniem  powietrza.

ZAMARZNIĘTE RĘCE – wykonaj wdech nosem i na jednym wydechu chuchnij trzy razy w dłonie.

BALONIKI – wykonaj długi wdech nosem, tak by wypełnić powietrzem policzki, a następnie delikatnie wypuszczaj powietrze przez usta ułożone w dziubek. Ćwiczenie to polega na regulowaniu mocy wdechu – robieniu „baloników” małych, średnich i dużych.

ŚMIECHY I ŚMIESZKI – wykonaj wdech nosem, a następnie na jednym wydechu postaraj się naśladować: śmiech staruszki (he, he, he), dziewczynki (hi, hi, hi), chłopca (ha, ha, ha) i mężczyzny (ho, ho, ho). Za każdym razem udawaj inną osobę.

KÓŁECZKA – wytnij z papieru kolorowe kółeczka, rozłóż je na stole, a następnie wciągnij powietrze przez słomkę i zbliż ją do kółeczka. Posegreguj kółeczka kolorami, przenosząc je słomką.

BAŃKI – przygotuj słomki i kubeczek z wodą zmieszaną z mydłem. Wykonaj wdech i dmuchnij delikatnie przez słomkę, aby powstała bańka na jej końcu. Powtarzając ćwiczenie, reguluj wydechem wielkość baniek.

W GÓRĘ I W DÓŁ – połóż się na plecach z maskotką na brzuchu. Wykonaj głęboki wdech nosem i spokojny wydech ustami, tak aby zabawka unosiła się w górę podczas wdechu i w dół w czasie wydechu.